فرق بين هيأت رئيسه و هيأت مديره

مقالات شهریور ۴, ۱۳۹۶

تفاوت هیئت رئیسه و هیئت مدیره

هیأت رئیسه افرادی هستند كه بر اخذ آرا، و نظم جلسه نظارت دارند و به مجرد اتمام جلسه وظیفه آن ها خاتمه می یابد اما هیأت مدیره كه ركن اداره كننده شركت است برای مدت ۲ سال انتخاب می شوند.

هر شركت سهامی خاص علاوه بر مجمع عمومی مؤسس كه قبل از ثبت شركت تشكیل می گردد. دارای مجامع عمومی دیگر از جمله مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده.

مجمع عمومی مؤسس: همان طور كه از نام آن پیداست قبل از ثبت شركت تشكیل و نسبت به تصویب اساسنامه انتخاب هیأت مدیره به انتخاب بازرسان و انتخاب روزنامه محلی كثیرالانتشار جهت نشر آگهی ها و دعوت نامه ها تعیین می شود كه ذیل صورت جلسات مصوبات مجمع مذكور و اصولاً كلیه مجامع ذكر شده توسط هیأت رئیسه باید امضا شود از زمانی كه هیأت رئیسه انتخاب و هیأت مدیره و بازرسان قبولی خود را اعلام می نمایند شركت تشكیل شده محسوب می گردد (ماده ۱۷ ل.ا.ق.ت) ادامه مطلب…

626 بازدید کل ، 1 امروز

شرایط مدیر عامل در شرکت

مقالات مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

شرایط مدیر عامل

مسلماً هر تشکلی برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود و برنامه هایی که از پیش تعیین کرده است نیاز به وجود شخصی دارد که بتواند تمام اعضا و اجزای آن تشکل را در این جهت به حرکت در آورده و از تمام پتانسیل های موجود استفاده های لازم را ببرد.

واضح است که شخصی که همچین سمتی را بر عهده میگیرد دارای مسئولیت بسیار سنگینی می باشد و بایستی توانایی های لازم جهت انجام مسئولیتهای این سمت را داشته باشد.

در اشخاص حقوقی ثبت شده، طبق قانون تجارت، اعضای هیئت مدیره پس از انتخاب توسط صاحبان سهام یا شرکا، بایستی نسبت به انتخاب فردی به عنوان مدیرعامل اقدام نمایند. مدیرعامل یا مدیراجرایی مسئول مدیریت شرکت بوده و معمولاً عالی ترین رتبه اداری در آن سازمان یا شرکت می باشد.

در شرکتهای سهامی که بنا بر تعریف قانون تجارت؛ شرکتهایی هستند که سرمایه آنها به قطعات سهام تبدیل می شود، مدیرعامل توسط هیئت مدیره انتخاب خواهد شد. مطابق با ماده ۱۰۷ قانون تجارت اعضای هیئت مدیره شرکت های سهامی از بین صاحبان سهام انتخاب خواهند شد و چنانچه مدیرعامل بخواهد عضو هیئت مدیره باشد بایستی الزاماً حداقل دارای یک سهم از سهام شرکت باشد. در غیر اینصورت تنها، مدیرعامل می تواند خارج از جمع سهامداران انتخاب و معرفی گردد. ادامه مطلب…

683 بازدید کل ، 0 امروز

مالیات برارزش افزوده

مقالات مرداد ۲۱, ۱۳۹۶

 آشنای با مالیات بر ارزش افزوده :

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات عام(بر عموم کالاها و خدمات مگر موارد معاف تعلق می گیرد )است.که به صورت چند مرحله ای است و از اضافه ارزش کالاهای تولید شده ویا خدمات ارائه شده در مراحل مختلف تولید و توزیع اخذ میشود .
به عبارت دیگر مالیاتی است که در طول فرایند تولید و خدمات از محل تولید تا فروش کالا به مشتری نهای که مرحله به مرحله است اخذ می شود .

نکته مهم این است چون حجم ارزش افزوده های بنگاه های اقتصادی در یک کشور برابر تولید ملی همان کشور است
(استهلاک + سود + بهره + دستمزد = معاملات واسطه ای – کل معاملات = ارزش افزوده )
در واقع پایه مالیات بر ارزش افزوده تولید ناخالص ملی است .

مزایا مالیات بر ارزش افزوده :
۱- در امد زای جدید به منظور پاسخگوی به هزینه های دولیت
۲- فرار مالیاتی
۳- نوسازی و ایجاد تحول در نظام مالیاتی
۴- کمترین تاثیرات منفی ادامه مطلب…

592 بازدید کل ، 1 امروز

شباهت و تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

مقالات مرداد ۱۷, ۱۳۹۶

 • شباهت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

۱-در هر دو شرکت حداقل سرمایه یک میلیون ریال است.
۲-افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
۳- حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.

 • تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

۱-. در شرکت با مسئولیت محدود حداقل شرکا ۲ نفر است در حالیکه  در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر سهامدار نیاز می باشد.
۲- سرمایه اولیه در شرکت با مسئولیت محدود تنها در اساسنامه قید می گردد و نیازی به افتتاح حساب و واریز وجه نمی باشد.در صورتی که در شرکت سهامی خاص ، سهامداران مکلفند که حداقل ۳۵ % از سرمایه اولیه را به حسابی به نام شرکت تودیع دهند و گواهی مربوطه به هنگام تشکیل شرکت ارائه گردد و ۶۵ % باقیمانده سرمایه در تعهد سهامداران بماند.
۳-انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
۴-مدت مدیریت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود محدودیتی ندارد و اعضای شرکت می توانند مدت محدود یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند اما در شرکت های سهامی خاص مدیران حداکثر به مدت دو سال انتخاب می شوند.
۵- اعضای هیات مدیره در شرکت با مسئولیت محدود ملزم به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار نیستند اما انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی است .

ادامه مطلب…

672 بازدید کل ، 1 امروز

اظهارنامه عملکرد مالی

مقالات اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶

اظهارنامه عملکرد مالی:

 • جهت انجام اظهارنامه عملکرد برای واحدهای مشارکتی نیازی به ارئه اظهارنامه انفرادی برای تمامی شرکاء ، فقط ارائه یک اظهارنامه کافی می باشد.
 • در واحدهای مشارکتی اطلاعات مربوط به شرکاء از سامانه ثبت نام شماره اقتصادی بارگزاری خواهد شد

توضیحات:

ماده ۱ : اشخاص زير مشمول پرداخت ماليات مي باشند :

 1. كليه مالكين اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي نسبت به اموال يا املاك خود واقع در ايران طبق مقررات باب دوم .
 2. هر شخص حقيقي ايراني مقيم ايران نسبت به كليه درآمدهايي كه درايران يا خارج از ايران تحصيل مي نمايد .
 3. هر شخص حقيقي ايراني مقيم خارج از ايران نسبت به كليه درآمدهايي كه ايران تحصيل مي كند .
 4. هر شخص حقوقي ايراني نسبت به كليه درآمدهايي كه درايران يا خارج از ايران تحصيل مي نمايد .
 5. هرشخص غیرایرانی (اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می کند و همچنین نسبت به درآمدهاییکه بابت واگذاری امتیازات یاسایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمائی( که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آنها می گردد) از ایران تحصیل می کند.

ادامه مطلب…

711 بازدید کل ، 1 امروز

اخذ کارت بازرگانی

مقالات اسفند ۲۳, ۱۳۹۵

کارت بازرگانی مجوزی‌ است که از سوی اتاق بازرگانی برای اشخاص حقوقی یا حقیقی صادر می‌شود و دارنده آن اجازه دارد به امر صادرات و واردات و تجارت خارجی مبادرت نماید. 
اعتبار کارت بازرگانی صادر شده به مدت یک سال از تاریخ صدور است و پس از اتمام این مدت هم می‌توان مجددا آن را به مدت یک سال دیگر تمدید نمود.

موارد کاربرد کارت بازرگانی

 • جهت ثبت سفارش و ترخیص کالا
 • اقدام به واردات کالا از مناطق آزاد
 • اقدام به حق العمل کاری در گمرک
 • صادرات و واردات انواع کالاهای مجاز
 • امکان ثبت برندهاو علائم تجاری غیر فارسی

صدور کارت بازرگانی موکول به آن است که بازرگانان موسسه و یا شرکت خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشد. در شرکت‌های تجارتی کارت بازرگانی مربوطه بنام مدیر مسئول شرکت صادر می‎شود. بازرگانانی که تقاضای صدور کارت بازرگانی می‎نمایند باید طبق فرم‌های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهند و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شوند. صدور کارت بازرگانی برای بعزرگانان و شرکت‌های خارجی منوط به معامله متقابله است.یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی داده می‎شود که کشور آنها نیز به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی دهند. ادامه مطلب…

710 بازدید کل ، 3 امروز

ثبت نام تجاری و علامت، Logo(بین المللی یا مادرید)

مقالات اسفند ۵, ۱۳۹۵

ثبت بين المللي براساس موافقتنامه و پروتكل مادريد

   با نگرشي برتاريخچه كنوانسيون پاریس درخصوص حمايت از مالكيت صنعتي در مي يابيم كه به منظورحمايت از علائم تجارتي درسطح بين المللي بموجب كنوانسيون مزبور صاحب علامت (شخص حقيقي يا حقوقي) ميبايست بطور جداگانه تعدادي تقاضانامه را در ادارات كشورهاي مختلف عضو به زبانهاي گوناگون با پرداخت هزينه هاي متفاوت و صرف زمان طولاني، توديع نمايد.

 به همين منظور جهت تسهيل روند ثبت بين المللي و تحصيل حقوق ناشي از آن تعدادي از كشورهاي عضوكنوانسيون پاريس اتحاديه بين المللي را جهت حمايت از مالكيت صنعتي در راستاي كنوانسيون مزبور تشكيل داده و درآن سيستم مادريد را بعنوان دستورالعمل ثبت بين المللي علائم تجارتي تصويب نمودند.

اين سيستم شامل دو معاهده : موافقتنامه مادريد مورخ ۱۸۹۱ و پروتكل مرتبط با آن مصوب ۱۹۸۹ و همچنين آئيننامه مشترك مي باشد. سيستم مادريد  درحال حاضر داراي ۸۵ عضو متشكل از كشورها و دفاتر منطقه اي ميباشد.

لازم به توضيح است كه درخواست ثبت بين المللي صرفا” از طريق دفاتر مالكيت صنعتي كشورهاي عضو سيستم مادريد امكان پذير بوده و منوط به ثبت در كشور مبداء مي باشد. ادامه مطلب…

637 بازدید کل ، 0 امروز

انحلال شرکت

مقالات اسفند ۲, ۱۳۹۵

سهامداران شرکت با توجه به مقررات قانونی تجارت می توانند شرکت را منحل نمایند و برای اینکار بایدصورتجلسه ای تحت عنوان مجمع عمومی فوق العاده تنظیم نموده وبه ثبت شرکتها تحویل نمایند لذا لازم است که از تاریخ تنظیم صورتجلسه انحلال حداکثر ظرف مدت ۵ روز جلسه مزبور را به ثبت شرکتها تحویل نمایند.

انحلال در دو مرحله انجام می پذیرد:
مرحله اول اخذ آگهی انحلال
مرحله دوم : آگهی مرحله ختم تصفیه

مدارک لازم برای انحلال:

 1. کپی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات هیئت مدیره و بازرسین شرکت
 2. مشخص نمودن محل تصفیه (طبق تاییدیه پستی)
 3. مشخص نمودن مدیر یا مدیران تصفیه و مشخصات آنها
 4. لیست سهامداران
 5. مشخصات کامل سهامداران و بازرسین شامل : نام نام خانوادگی – نام پدر – ش ش – کد ملی – تاریخ تولد:…./……/…….
 6. مشخص نمودن روزنامه کثیر الانتشار شرکت

ادامه مطلب…

810 بازدید کل ، 1 امروز

ثبت طرح صنعتی

مقالات بهمن ۲۸, ۱۳۹۵

طرح صنعتی:

طرح صنعتی در ایران به شکل ظاهری محصول که دارای طراحی و نو آوری در ظاهر کالا (بدون در نظر گرفتن کاربری محصول )گفته می شود، ثبت طرح صنعتی در اداره کل مالکیت های صنعتی زیر نظر قوه قضائیه صورت می گیرد.

کلیه محصولاتی که در شکل ظاهری آنها دارای تفاوتی با دیگر محصولات موجود در بازاز باشد که دارای اوصافی همچون نو آوری در شکل و ظاهر محصول بدون در نظر گرفتن کاربری محصول بوده و یا اینکه محصولاتی که دارای اصالت در ساخت بوده میتوان ثبت و سند انحصاری کردن محصول را دریافت نمود، که پیرو صدور گواهی ثبت میتوان از قوانین و مقررات حمایتی قوه قضایئه برای جلوگیری از کپی رایت بهرمند گردید.
ادامه مطلب…

800 بازدید کل ، 0 امروز

اخذ کد اقتصادی از سازمان اقتصاد و دارایی

مقالات بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

اخذ کد اقتصادی

• پس از اینکه شرکتی در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید باید نسبت به اخذ کد اقتصادی و تعیین حوزه اقدام نماید. کد اقتصادی جهت انجام امور تجاری و هم چنین تسلیم اظهارنامه نیاز است.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی:

 1. کپی اساسنامه و اظهارنامه
 2. کپی شرکتنامه برای شرکت های (با مسئولیت محدود، نسبی، موسسات، تعاونی)
 3. کپی مدارک اعضاء هیئت مدیره (کپی شناسنامه و کارت ملی، کارت پایان خدمت)
 4. گواهی امضاء صاحبان امضاء
 5. آگهی تاسیس و کپی روزنامه تاسیس
 6. کپی آخرین تغییرات هیئت مدیره و کپی روزنامه تغییرات
 7. کپی آخرین تغییرات آدرس و کپی روزنامه آخرین تغییرات آدرس
 8. کپی قولنامه به اسم شرکت و تاییدیه پستی
 9. مهرشرکت

ادامه مطلب…

847 بازدید کل ، 2 امروز

صفحه 1 از 41 2 3 4
 • شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد کارگاهی بیمه

  با در آبان ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی پس از ثبت این کارگاهها در اداره ثبت شرکتها . نماینده شرکت باید به منظور بیمه کردن کارکنان خود به نزدیکترین شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه نماید و مدارک زیر را جهت تشکیل پرونده به شعبه تحویل دهد کارفرمایان کارگاههای حقوقی :   […]

 • سهامدار بودن کارکنان دولت در شرکت خصوصی

  با در مهر ۲۸, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  الف) سهامدار بودن کارکنان دولت در شرکت خصوصی تا هر میزان : کارکنان دولت می توانند در صد بالایی از سهام شرکت را در اختیار داشته و این شرکت نیز می توانند مبادرت بر انجام معاملات تجاری باتمام اشخاص مختلف نمایید لیکن از انجام معامله با دستگاهها دولتی ممنوع است چنانچه شرکت مذکور در نظر […]

 • کدفراگیر چیست؟

  با در آبان ۲۷, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  کدفراگیر چیست؟ اتباع و شرکتهای خارجی برای ثبت نام در سامانه های سازمان امور مالیاتی کشور باید دارای کد فراگیر باشند. این کد همانند شماره ملی می باشد. برای ثبت اطلاعات و دریافت کد فراگیر باید وارد سامانه tax.gov.ir شده و از صفحه ویژه کد فراگیر استفاده نمایید. آیا اتباع خارجی که کارت آمایش دارند […]

 • ورشکستگی چیست؟

  با در آبان ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  ورشکستگی وَرشِکَستِگی یا توقّف حالت یک تاجر یا شرکتی تجاری است که از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شده و نمی‌تواند تعهدات خودرا عملی کند. در اصطلاح به این چنین افراد ورشکسته، معسر و یا مفلس می‌گویند. ورشکستگی و مقررات آن تنها دربرگیرندهٔ بازرگانان می‌شود و چنانچه اشخاص عادی قادر به پرداخت بدهی خود نباشند اصطلاحاً به […]

 • ثبت شرکت با صد در صد سهامدار خارجی

  با در بهمن ۴, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

   ثبت شرکت با صد در صد سهامدار خارجی جهت ثبت شرکت با ۱۰۰% سهامدار خارجی مطابق مدارک فوق باید مدارک آماده گردیده و جهت ثبت اقدام نمایند. تذکر ۱: موارد پیشنهادی در ثبت شرکت های خارجی فقط مواردی است که مجوز فعالیت در قالب شرکت صادر می گردد تذکر ۲: ثبت شرکت با ۱۰۰% سهامدار […]

مشاوره در تلگرام