ایزو

%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%88-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-150x150

ایزوISO

سازمان بین المللی استاندارد (ISO (International Organization for standard به منظور یکپارچه سازی و تدوین استانداردهای بین المللی در سال ۱۹۲۶ در ژنو تاسیس گردید. هدف این سازمان ایجاد قوانین، قواعد و معیارهایی است که بر اساس آن ها بتوان امور مربوط به سازمان ها و شرکت ها را بررسی، مطالعه و مقایسه کرد.
این سازمان با در برداشتن ۱۶۲ عضو (۱۰۷ عضو اصلی، ۱۱ عضو امضا کننده و ۴۳ عضو ناظر) شامل کمیته های فنی مختلف می باشد. این کمیته ها از اصناف مختلف به وجود آمده است که وظیفه دارند موضوعات مربوط به حوزه خود را که در آن ها ضرورتی برای تعیین و تنظیم قوانین مختلف وجود دارد شناسایی و بررسی نمایند. پس از بررسی اعضای کمیته های فنی، پیش نویس استانداردها تولید و پس از بازبینی و اصلاحیات مختلف به صورت استانداردهای بین المللی در می آید.
نیز به عنوان نماینده کشور ایران، یکی از اعضای اصلی و فعال این سازمان است.

استانداردهاي ملي

شامل مستندات و مقررات كيفي، تعاريف، روشهاي آزمون و … يك كشور در مورد محصولات خود يا محصولاتي است كه در آن كشور اجازه فروش پيدا مي كنند. اين گروه از استانداردها به وسيله موسسه استاندارد آن كشور كه مقام ذيصلاح براي كار شناخته شده است، تهيه مي شوند. در تدوين اين استاندارد ها تمامي طرفهاي ذينفع از قبيل توليد كننده ، مصرف كننده، اعضاي مراكز علمي و پژوهشي، تجاري، سازمانهاي دولتي و امثال آن شركت دارند. استانداردهاي ملي با توجه به شرايط مختلف مانند شرايط اقتصادي ، فني و غيره تدوين مي شوند. استانداردهاي ملي به دو دسته اجباري و تشويقي تقسيم مي شوند. استانداردهاي اجباري، استانداردهايي هستند كه در رابطه مستقيم با ايمني، بهداشت، محيط زيست و يا تجارت بوده و به طور قانوني از نظر اجرا، اجباري اعلام مي شوند. گاهي اين امر مي تواند با يك توافق بين المللي صورت گيرد مانند مقررات ترافيك و مبارزه با آلودگي محيط زيست.
استانداردهاي بين المللي
امروزه روند رشد صنعت و تجارت و همچنين تحولات علمي و اجتماعي در جهان به گونه اي است كه كشورها را بيش از پيش به يكديگر نزديك مي كند و در اين راستا استانداردهاي بين المللي به جهت ايجاد هماهنگي، سهولت ارتباط و رفع مشكلات فني تدوين مي شوند. اين استاندارد ها حاصل توافق نظرات كارشناسان ذيربط كشورهاي عضو سازمان بين المللي استاندارد است كه البته در ابتدا ممكن است تصور شود كه اهداف استانداردهاي ملي و منطقه اي با استانداردهاي بين المللي مشترك باشد. براي تبيين اين موضوع بايد اشاره كرد كه هدف نهايي اين استانداردها چنين بيان مي شود: ” توانايي عملكرد در تمام سطوح ” و هدف از استاندارد كردن در سطوح قبلي نيز مشابه تعريف ارتقاء فعاليت در مورد انواع استاندارد هاي جهاني و يا تعميم استانداردهاي بين المللي در زمينه هاي علمي، فناوري و اقتصادي مي باشد.

نیاز به استانداردها و قوانین

چرایی نیاز به تدوین و برقراری استانداردها پاسخی کاملا واضح دارد. امروزه پیشرفت و بهبود کیفیت در ارائه خدمات و محصولات نقش مهمی در موفقیت یک سازمان ایفا می کند. رقابت در جلب نظر مشتری، باعث شده است که سازمان ها و شرکت ها به فکر بهبود کیفیت و مدیریت منابع و اصلاح گردش کارها بیفتند.
در این راستا، برای بررسی نحوه کار، دستورالعمل ها و چرخه های موجود در سازمان های مختلف و قیاس آن ها، وجود استانداردهای مربوطه و تدوین قوانین نیازی ضروریست. چرا که بر اساس این چهارچوب ها می توان به نتیجه صریح تر و صحیح تری دست یافت.

انواع گواهینامه های ایزو :

ISO 9001

Quality management
هدف از تدوین این سری استاندارد به وجود آوردن الگوئی بین المللی برای پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت و تضمین کیفیت بوده که مورد استقبال فراوان در سطح دنیا قرار گرفت. نکته مهم این سیستم مدیریتی این است که سیستم فوق الذکر یکی از کاربردی ترین سیستم های مدیریتی جهت دستیابی به بهبود مستمر محصولات و خدمات و توسعه رضایت مشتری در تمامی بخشهای صنعت و خدمات است و قابل استقرار در تمام سازمانها و تمامی کسب و کارها می باشد.

ISO 14001

Environment Management
استاندارد خانواده ISO 14000 شامل استاندارد های بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی می باشد. این استاندارد در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط کمیته فنی ۲۰۷ سازمان ایزو به وجود آمد. اجرای این استاندارد در اصل به معنای رعایت سلسله اصول زیست محیطی در تمامی بخشهای صنایع و سازمانهای خدماتی که تمام یا بخشی از فعالیتهای آنان بر روی محیط زیست تاثیر آلایندگی دارد، می باشد

OHSAS 18001

Health & safety
OHSAS به معنای “سری ارزیابی ایمنی و بهداشت شغلی” در این راستا سیستم ایمنی و بهداشت شغلی پرسنل تدوین شده است تا ضمن کمک به سازمانها برای شناسایی خطرات و ریسکهای احتمالی موجود به کارکنان اطمینان خاطر مناسب برای کار و فعالیت اثر بخش را فراهم نماید.به همین منظور استقرار این سیستم در تمام سازمانهای تولیدی و خدماتی به عنوان سیستمی پیشگیرانه و مطمئن پیشنهاد می گردد.
IMS
Integrated Management System
در صورتی که تصمیم به پیاده‌سازی استاندارد‌های مدیریت کیفیت، زیست‌محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی گرفته‌اید و آن را به عنوان ماموریت استراتژیک خود در نظر گرفته‌اید در این صورت راه خود را برای ارتقاء کیفیت محصول یا ارائه خدمت، انطباق با الزامات زیست‌محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی انتخاب کرده‌اید، هزینه‌های مربوط به پیاده‌سازی این استانداردها را کاهش داده‌اید و در نهایت از مزیت‌های رقابتی آن استفاده خواهید نمود.
HACCP
Hazard Analysis & Critical Control Points
نظام HACCP کلیه خطرات ونقاط بحرانی را درطول زنجیره تولید ، عرضه و مصرف ونیز بیماریهای ناشی از مصرف تولیدات را بوسیله گروه HACCP که از اطلاعات علمی ومدیریتی کافی برخوردار هستند مورد بررسی قرار می دهد وخطرات احتمالی را که درطول مراحل تولید سلامت مواد غذائی را تهدید میکند ، تعیین وبه طور دقیق اندازه گیری می نماید

ISO 22000

Food staff quality management system
استاندارد ISO 22000 سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ابزاری برای مدیریت ریسک محسوب می شود که منحصرا برای اطمینان یافتن صنایع غذایی از ایمنی محصولاتشان طراحی شده است این استاندارد رویکردی سیستماتیک در اختیارتان قرار می دهد که کلیه جنبه های زنجیره غذا، از خرید مواد خام تا مصرف نهایی در رستوران، تهیه غذا(catering)، تولید تجهیزات، ماشین آلات و مواد شیمیایی، و بخش خدمات نظیر کنترل آفات، شستشو، حمل و نقل و تدارکات را تحت پوشش قرار می دهد
.
ISO 17025
Laboratory Management
ISO/IEC 17025 یکی از این استانداردهای تخصصی است که برای تشریح سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهها تدوین شده است. این استاندارد بین المللی نتیجه اجرای مجموعه الزامات ISO/IEC Guide 25 و EN 45001 است که هم اکنون با توجه به تجربیات ناشی از اجرای دو استاندارد فوق جایگزین این دو می شود.
ISO/TS 16949
Automotive
امروزه سیستم کیفیت بر مبنای ISO/TS 16949 رایجترین الگوی سیستم مدیریت کیفیت در جهان می باشد بازنگری دوم این مشخصه فنی بر اساس الزامات ISO 9001:2000 و بر اساس رویکرد فرآیندی تدوین شده. به کارگیری مشخصه فنی ISO/TS 16949 درحال حاضر توسط شرکت سازه گستر سایپا نیز الزام شده و این گروه خودرو سازی الزامات خود را تحت عنوانAR8201 بر اساس این مشخصه فنی و با افزودن الزمات خاص خود منتشر کرده است
ISO 27001
information security management system
ISO 27001 تعریف چگونگی سازماندهی امنیت اطلاعات در هر نوع سازمان، سود و یا غیر انتفاعی، خصوصی یا دولتی، کوچک یا بزرگ است. امن است که می گویند که این استاندارد است که پایه و اساس مدیریت امنیت اطلاعات است
. ISO 27001 برای امنیت اطلاعات همان چیزی است که ISO 9001 برای کیفیت این استاندارد نوشته شده توسط بهترین متخصصان جهان در زمینه امنیت اطلاعات و با هدف ارائه روش برای پیاده سازی امنیت اطلاعات در یک سازمان است. همچنین یک سازمان را قادر می سازد برای دریافت گواهینامه، که بدان معنی است که یک مرجع صدور گواهینامه مستقل تایید کرده است که امنیت اطلاعات شده است در بهترین راه ممکن را در سازمان اجرا شده است