منطقه آزاد بوشهر

%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%b11منطقه آزاد بوشهر

منطقه ویژه اقتصادی محدوده مشخصی از خاک یک کشور محسوب می گردد که با حفظ حاکمیت دولت طبق قوانین و مقررات اداه می گردد. غالباً این مناطق در فرودگاه ها، بنادر و جزایر تأسیس می گردند و کالا از طریق هوا، دریا و زمین، بدون پرداخت عوارض گمرکی برای واردات، صادرات و یا صدور مجوز آن به این مناطق وارد می گردند. معمولاً کالا در این مناطق با انجام تولیدی و ایجاد ارزش افزوده به کشورهای مبدأ یا ثالث صادر می شود. به همین منظور و در راستای بارور ساختن بخشی از اهداف و تئوری های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در زمینه استفاده مطلوب از قابلیت های موجود در خلیج فارس و استعدادهای بالقوه موجود در استان زرخیر بوشهر و همچنین بهره گیری از موقعیت خاص جغرافیایی و استراتژیک این استان علی الخصوص بندر بوشهر در کشور و منطقه، در تاریخ ۱۳۷۶/۱۲/۰۹ منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به تصویب شورای عالی مناطق آزاد و تجاری کشور که ریاست آن را رئیس جمهور محترم عهده دار بودند، رسید و در پی آن شرکت عمران و توسعه بوشهر به عنوان مسئول اجرای این طرح عظیم ملی در منطقه تعیین و معرفی گردید و این شرکت از همان تاریخ جهت بررسی و انجام این پروژه، فعالیت خود را آغاز نمود که تاکنون به نتایج چشمگیر و قابل توجهی دست یافته است.

جذب و حضور بیش از دهها سرمایه گذار که هم اکنون در بخشهای مختلف صنعت، تولید و خدمات فعالیت دارند و همچنین پیشرفت فیزیکی قابل توجه در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و آماده سازی تمامی امکانات زیربنایی و خدماتی از قبیل آب، برق، تلفن، راه، فضای سبز و… گواه این موضوع است که مدیریت و پرسل منطقه با جدیت در جهت اهداف از پیش تعیین شده حرکت می نمایند به گونه ای که کارشناسان اقتصادی کشور، آینده ای درخشان و روشن را برای منطقه پیش بینی کرده اند. امکانات بندری بوشهر و امکان ارتباط با خارج از کشور زمینه بسیار مطلوبی را جهت ایجاد مبادلات کالا بین منطقه ویژه اقتصادی و کشورهای حاشیه خلیج فارس فراهم آورده است.

بدین ترتیب یکی از مهمترین راهبردهای منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، پردازش صادرات از طریق تمرکز فعالیتهای صنعتی است و از طرفی با توجه به محدودیتهای موجود توسعه اقتصاد استان در بخش صنعت و بازرگانی محسوب می گردد. عمده فعالیتهای منطقه ویژه اقتصادی بوشهر فراهم آوردن بستر توسعه صنعتی از طریق ایجاد مزیتهای نسبی سرمایه گذاری در بخش صنعت منطقه، پشتیبانی و تأمین کالاهای مورد نیاز صنایع موجود و توسعه بازرگانی کشور از طریق بندر بوشهر می باشد و با توجه به امتیازات خاص منطقه ویژه متمرکز خواهد بود.

بندر بوشهر از امکانات بالقوه ای جهت رونق بخشیدن به امر اقتصاد برخوردار می باشد. وجود امکاناتی چون مرزهای آبی طولانی به همراه تأسیسات مجهز بندری، صنایع عظیم دریانوردی و امکانات توسعه آنها، فرودگاه بین المللی، ارتباط با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس و جمعیت جوان و در حال تحصیل و جذب سالیانه بیش از ۵۰۰۰ دانشجو در مراکز آموزش عالی استان، سبب گردیده است تا توسعه بخش صنعت به عنوان محوری ترین اقدام جهت ایجاد اشتغال و توسعه استان به حساب آید.
منطقه ویژه اقتصادی بوشهر نه تنها زمینه های سرمایه گذاری در بخش های مختلف استان و استانهای همجوار را فراهم می سازد و به روند توسعه پردازش صادرات کمک می نماید؛ بلکه با برخورداری از امکانات یاد شده، زمینه های جذب سرمایه گذاری کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس و در نهایت افزایش صادرات غیرنفتی را نیز فراهم آورده است.

مختصات منطقه ویژه اقتصادی بوشهر:

منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در دو بخش به شرح زیرمصوب و مستقر شده است:
الف) منطقه ای به وسعت تقریبی ۱۸۸۰ هکتار واقع در حد فاصل جاده اصلی بوشهر ـ شیراز هم اکنون فعال می¬باشد.
ب) منطقه ای به وسعت ۲۷۰۰ هکتار در حد فاصل جاده اصلی بوشهر و جزیره صدرا که به این منطقه الحاق شده است.
در کل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به مساحت ۴۵۸۰ هکتار در فاصله ۸ کیلومتری بندر بوشهر واقع گردیده است.
راهنمای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر:
متقاضیان سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برای تحقق برنامه های خود و شروع فعالیت در این منطقه با تشریفات ساده ای رو به رو هستند که از انعطاف زیادی برخوردار است و به آنها اجازه می دهد که در تفاهم با مدیریت منطقه به اجرای طرح های ساختمانی، نصب ماشین آلات و طی مراحل تأسیس و بهره برداری از واحدهای تولیدی و صنعتی نایل آیند. اهم این مراحل طبق فهرست زیر انجام می گیرد:
مرحله اول) درخواست متقاضی، ارائه طرح توجیهی، ارائه اساسنامه، آخرین آگهی تغییرات، درج آگهی در روزنامه، جواز تأسیس
مرحله دوم و پایانی) بررسی توسط کارشناسان، کمیته فنی، بررسی حقوقی و مالی، کمیسیون معاملات، پذیرش، انعقاد قرارداد با امور قراردادها، ارائه نقشه ها به واحد فنی، صدور پروانه ساخت و ساز، پایان کار، درخواست متقاضی، صدور گواهی بهره برداری

اولویتهای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

– صنایع شیمیایی (به طور خاص صنایع پایین دستی پتروشیمی)
صنایع فلزی
– صنایع کانی غیرفلزی
– صنایع حمل نقل
– صنایع غذایی
در صنایع مورد اشاره، صنایع با تکنولوژی بالا بیشتر مورد نظر است.