منطقه آزاد اروند

%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%afمنطقه آزاد اروند:

منطقه آزاد اروند در شمال غربي خليج‌فارس و جنوب غربی استان خوزستان با وسعت بيش از ۱۷۳كيلومترمربع در محل تلاقي اروند رود و كارون واقع و داراي مرز مشترك با كشورهاي عراق و كويت است. این منطقه بر اساس طرح جامع تهیه شده شامل ۳ بخش اصلی شهرکهای صنعتی خرمشهر و آبادان ، شلمچه و جزیره مینو است از کل مساحت اراضی این منطقه ۸۶۰۰ هکتار به فعالیتهای صنعتی و ۴۸۰۰ هکتار به سایر بخشها در زمینه بازرگانی گردشگری و اداری و ۳۸۰۰ هکتار به بخشهای بندری ، انبارداری و و ترانزیت اختصاص یافته است . وجود آب شيرين فراوان و رودهاي بهمنشير، كارون و اروند، امكانات نسبتا مطلوب حمل‌و‌نقل جاده‌اي، ريلي، دريايي و هوايي به داخل و خارج كشور و فرودگاه بين‌المللي آبادان و فاصله كم با كشورهاي همجوار از مزيت‌هاي منحصر به فرد منطقه آزاد اروند است.

سازمان منطقه آزاد اروند پس از طي مراحل قانوني و تصويب مجلس شوراي اسلامي در تاريخ ۱۳۸۳/۰۵/۰۴ فعاليت خود را آغاز نمود و محدوده قانوني ان متعاقبا درتاريخ ۱۸/۴/۱۳۸۴به موجب مصوبه هيئت دولت تعيين گرديده است. اين منطقه بخش‌هايي را از شهرستان آبادان و خرمشهر كه داراي زيرساخت‌‌هاي صنعتي، تجاري و گردشگري است در خود جاي داده و موقعيتي ممتاز نسبت به ساير نقاط كشور دارا است. اين موقعيت ممتاز از يك نگاه و احساس ملي برخوردار بوده و اميد آن مي‌رودكه منطقه آزاد تجاري – صنعتي اروند به يكي از بزرگ‌ترين مناطق تجاري، صنعتي و گردشگري خاورميانه تبديل شود.

معرفی منطقه

منطقه آزاد اروند در چهارم مردادماه سال ۱۳۸۳ فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كرد. اين منطقه بخش‌هايي از شهرستان آبادان و خرمشهر كه داراي زيرساخت‌‌هاي صنعتي، تجاري و توريستي است را در خود جاي داده و موقعيتي ممتاز نسبت به ساير نقاط كشور دارا است. اين موقعيت ممتاز يك نگاه ملي است. منطقه آزاد تجاري، صنعتي اروند مي‌رود تا به بزرگ‌ترين منطقه تجاري، صنعتي و گردشگري خاورميانه تبديل شود.
منطقه آزاد اروند در شمال غربي خليج‌فارس به وسعت بيش از ۱۷۳كيلومترمربع در محل تلاقي اروند رود و كارون واقع و داراي مرز مشترك با كشورهاي عراق و كويت است. اين منطقه از ديرباز به دليل وجود آب شيرين فراوان و رودهاي بهمنشير، كارون و اروند، امكانات حمل‌و‌نقل جاده‌اي، ريلي، دريايي و هوايي به داخل و خارج كشور و با وجود فرودگاه بين‌المللي پيشرفته آبادان و به دليل فاصله كم با كشورهاي همجوار از مزيت‌هاي منحصر به فرد منطقه آزاد اروند است.

الف) بندر خرمشهر

بندر خرمشهر در محدوده منطقه آزاد اروند واقع است. وسعت بندر خرمشهر ۲۲۰هكتار در محل تلاقي اروند رود و رودخانه كارون قرار دارد. در اين راستا سازمان بنادر و كشتيراني جهت تحقق بخشيدن به فعاليت كشتيراني، تجاري، صنعتي و اقتصادي در منطقه، فعاليت خود را براساس مصوبه شماره ۸۵۳۸۲/ت ۱۸۲۵۱/ك مورخه ۳۰/۴/۷۶ شوراي‌عالي مناطق آزاد تجاري، صنعتي با برخورداري از امكانات وسيع، آمادگي خود را براي ارائه خدمات نگهداري و انبارداري و توليد كالا (بسته‌بندي، توليد، مونتاژ و…) به بازرگانان و صاحبان صنايع و معادن آغاز و از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي به منظور سرمايه‌گذاري در اين منطقه مهم اقتصادي دعوت به عمل مي‌آورد.

ب) بندر آبادان

فاصله بندر آبادان تا دهانه رودخانه اروند ۵۰مايل و تا راه‌آهن خرمشهر ۱۵كيلومتر است. اين بندر توانايي جابه‌جايي ۳۰۰نفر در روز را دارد كه در آينده‌اي نزديك اين تعداد به ۷۰۰نفر مي‌رسد. همچنين انعطاف‌پذيري در پذيرش شناورها در بندر آبادان از ۲۰تن تا پنج‌هزار تن است. از مزيت‌ها و استعدادهاي اين بندر مي‌توان به مواردي چون نزديكي به كشورهاي عراق و كويت جهت مبادلات تجاري و بازرگاني به بندر امام‌خميني (ره) براي ترانزيت يا ترانشيب كالا، وجود امكانات شهري شامل هتل، نزديكي به فرودگاه و راه‌آهن، وجود پايانه مسافري دريايي و همجواري پالايشگاه و پتروشيمي آبادان اشاره كرد.
اين منطقه در كنار تالاب بين المللي شادگان كه يكي از بزرگترين تالابهاي جهان ميباشد قرار دارد وجود زمينهاي پست و هموار و رودخانه هاي پر آب و قديميترين سيستم آبياري جهان باعث شده است كه شاهد چشم اندازهاي زيبايي باشيم.
وجود موقعيتهاي خاص طبيعي در جغرافياي سياسي امكان هرگونه فعاليت اقتصادي را فراهم مينمايد

مزایای نسبی سرمایه گذاری صنعتی در منطقه آزاد اروند

 • معافیت مالیاتی برای کلیه فعالیتهای اقتصادی به مدت ۲۰سال از تاریخ بهره برداری
 • آزادی مشارکت و سرمایه گذاری خارجی به هر میزان از درصد سهام
 • فروش و اجاره زمین به سرمایه گذاران داخلی و اجاره زمین به سرمایه گذاران خارجی
 • معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی به منظور واردات مواد اولیه ، ماشین آلات و قطعات یدکی به منظور فعالیت صنعتی در منطقه
 • امکان صادرات کالاهای تولید شده در منطقه به سایر نقاط کشور در چارچوب نظام ارزش افزوده
 • همجواری با عراق و امکان ترانزیت و صدور کالا به این کشور از طریق گذرگاه مرزی شلمچه ، راه آهن خرمشهر – بصره و راه آبی اروند رود و بندر خرمشهر
 • دسترسی به خلیج فارس و آبهای آزاد از طریق اروند رود
 • اتصال به شبکه حمل و نقل جاده ای کشور
 • اتصال به شبکه ریلی سراسر کشور از طریق ایستگاه راه آهن خرمشهر
 • وجود بندر خرمشهر به عنوان دومین بندر کانتینری کشور و بندر آبادان در محدوده منطقه و نزدیکی به بندر امام خمینی(ره)
 • فرودگاه بین المللی فعال با پروازهای منظم داخلی و خارجی
 • اتصال به شبکه سراسری برق کشور
 • بهره مندی از آب شیرین و اراضی گسترده در سطح منطقه