منطقه ویژه اقتصادی زرندیه

%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%b2%d8%b1%d9%86%d8%af%db%8c%d9%87منطقه ویژه اقتصادی زرندیه

منطقه ویژه اقتصادی زرندیه به وسعت ۱۰۰۰ هكتار از طرف شمال به جاده قديم تهران – ساوه و منطقه نمونه گردشگري رودشور زرنديه، از جنوب به اراضي ملي، از غرب به اراضي نيروگاه رودشور و از شرق به رودخانه شور محدود است.
از دلايلي كه مي‌توان براي ايجاد منطقه ويژه اقتصادي زرنديه به آن اشاره كرد اين است كه با توجه به زيرساخت‌هاي موجود در منطقه و پيست مناسب براي مسابقات رالي و ماشين‌ سواري، امكان توليد ماشين‌هاي ATV و Buggy و موتوركراس هم براي استفاده گردشگران ورزشي در منطقه و هم صادرات به كشورهاي حوزه خليج‌فارس وجود دارد. در حال حاضر قرارداد توليد خودروهاي باگي و صدور آنها به كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس با شركت محمد عمر عبدالماجد منعقد شده است.
براساس اين طرح توليد خودروهاي دست‌ساز مسابقه‌اي و صدور آنها به كشورهاي حاشيه جنوبي خليج‌فارس در دستور كار قرار خواهد گرفت كارخانه توليد خودروهاي دست‌ساز اسپرت با پشتيباني پژوي فرانسه منعقد شده است. همچنين احداث كارخانه‌هاي توليد قطعات خودرو و خودروهاي مسابقه‌اي با توجه به ظرفيت‌ها و كارخانه‌ها قطعه‌سازي در ايران از ديگر عواملي است كه ايجاد اين منطقه ويژه اقتصادي را توجيه مي‌كند.

مزيت‌ها و توانمندي‌هاي استان:

  • واقع شدن در مرز چهار استان مهم تهران، مركزي، قم و قزوين.
  •  هم‌جواري با شهر جديد پرند، شهرك صنعتي پرند، شهر صنعتي كاوه، نمايشگاه اكسپو، نمايشگاه بين‌المللي شهرك مصالح ساختماني و شهرك صنعتي مبل.
  • زيرساخت‌هاي مناسب همانند فرودگاه امام خميني، آزاد راه تهران – ساوه، اتوبان تهران – قم، راه‌آهن، جاده قديم تهران – ساوه، مترو، قرار گرفتن در كانال ارتباطي جنوب كشور به پايتخت.
  • نزديكي به صنايع بزرگ خودروسازي كشور همانند ايران خودرو، سايپا، پارس‌ خودرو، بيش از ۱۰۰۰ واحد قطعه‌سازي.

دلايل توجيهي تبديل شدن به منطقه ويژه اقتصادي:

۱٫ معافيت‌هاي گمركي و مالياتي.
۲٫ عدم وجود ماليات بر توليد.
۳٫ قرارداد توافقي مابين كارگر و كارفرما.
۴٫ واگذاري زمين به صورت نقد، اقساط و اجاره درازمدت از سوي سازمان‌هاي مناطق.
۵٫ قيمت كم زمين.
۶٫ به حداقل رساندن مبلغ پيش پرداخت بهاي زمين.
۷٫ عدم محدوديت ميزان سرمايه‌گذاري براي سرمايه‌گذاران خارجي.
۸٫ – تسهيلات بانكي و بيمه‌اي.

منطقه ويژه اقتصادي مبلمان و دكوراسيون زرندیه

منطقه ويژه اقتصادي مبلمان و دكوراسيون به وسعت ۵۰۰ هكتار كه از طرف شمال به اتوبان تهران – ساوه، از جنوب به اراضي ملي و مراتع، از غرب و شرق به اراضي ملي و مراتع محدود است.
واردات ۲۳ برابري مبلمان در مقايسه با صادرات اين محصولات به كشور و لزوم تغيير اين معادله با تكيه بر توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در منطقه ۵ مهم‌ترين مراكز توليد و فروش مبلمان و دكوراسيون كشور را در خود جاي داده است با تكيه بر مجموعه توانمندي‌هاي مالي، اجرايي و فني گروه سرمايه‌گذاري تات كه متعلق به بخش خصوصي است، از مهم‌ترين دلايل توجيهي تبديل شدن اين منطقه به منطقه ويژه اقتصادي است. از طرف ديگر، مزيت‌هاي قانوني مناطق ويژه اقتصادي است كه امكان جذب گسترده سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي را نيز فراهم كرده و دستيابي به اهداف منطقه را سهل‌تر مي‌كند.

مزيت‌ها و توانمندي‌هاي استان:

  •   واقع شدن در مرز چهار استان مهم تهران، مركزي، قم و قزوين.
  • هم‌جواري با شهر جديد پرند، شهرك صنعتي پرند، شهر صنعتي كاوه، نمايشگاه اكسپو، نمايشگاه بين‌المللي، شهرك مصالح ساختماني.
  •   زيرساخت‌هاي مناسب مثل فرودگاه امام خميني، آزاد راه تهران – ساوه، اتوبان تهران – قم، راه‌آهن، جاده قديم تهران – ساوه، مترو، قرار گرفتن در كانال ارتباطي جنوب كشور به پايتخت
  • نزديكي به مركز و شهرهاي بزرگي چون اصفهان، اراك، ساوه و…